Špeciálna materská škola

ŠMŠ pre deti s narušenou komunikačnou schopnosťou

V súčasnej dobe má čoraz viac detí problémy pri zaradení sa do bežnej základnej školy z dôvodu oneskoreného vývinu reči a ťažkej dyslálie. Z tohto dôvodu bola 1. novembra 2005 zriadená pri našej škole špeciálna materská škola pre deti s narušenou komunikačnou schopnosťou ako zariadenie s nepretržitou starostlivosťou.
Špeciálna materská škola zabezpečuje výchovu a vzdelávanie detí v predškolskom veku zameranú na všestranný rozvoj osobnosti dieťaťa, poskytuje prípravu  na povinnú školskú dochádzku, pričom vhodne dopĺňa rodinnú výchovu.  Vo výchovno-vzdelávacom procese postupujeme podľa inovovaného Školského vzdelávacieho programu Zvedavé slniečko rozpráva vypracovaného v súlade s inovovaným Štátnym vzdelávacím programom. V triede je minimálny počet detí 6 a maximálny 8.
Logopedickú intervenciu zabezpečuje školský logopéd. Jej cieľom je rozvíjať aktívnu i pasívnu slovnú zásobu, rozvíjať poznávacie procesy, odstrániť alebo zmierniť narušenú komunikačnú schopnosľ a eliminovať edukačné nedostatky, ktoré z nej vyplývajú. V triede detí- predškolákov je súčasťou logopedickej intervencie Tréning fonematického uvedomovania podľa D. B. Eľkonina. Cvičenia zamerané na rozvoj a korekciu reči sú súčasťou edukačných aktivít.

Hlavné ciele logopedickej intervencie: 
- cvičenia na rozvoj pamäťových schopností
- rozvoj motoriky artikulačných orgánov
- rozvoj hrubej a jemnej motoriky
- cvičenia na rozvoj zrakového vnímania, sluchového vnímania a taktilno-kinestetického vnímania 
- nácvik fonematickej diferenciácie

- nácvik fyziologicky správneho dýchania

- vyvodzovanie, fixácia a automatizácia hlások

- obohacovanie slovnej zásoby

Vláčikovo a Stonožkovo

V školskom roku 2023/2024 máme v dvoch triedach našej ŠMŠ 13 detí. 


V ŠMŠ pre deti s narušenou komunikačnou schopnosťou pracujú:

Vláčikovo:    Martina Kolembusová - triedna učiteľka

                        Ivana Rosová
                               

Stonožkovo:      Renata Solárová - triedna učiteľka
                            Jana Filová DiS.

Prevádzka ŠMŠ:
Pondelok - piatok: od 06,30 do 16,00 hod.
Deti zo vzdialenejších miest môžu byť ubytované počas celého týždňa na internáte.

 

Podmienky prijatia detí do ŠMŠ:
O prijatí do ŠMŠ rozhoduje na základe vyjadrenia špeciálneho pedagóga, psychológa a praktického lekára pre deti a dorast riaditeľka predškolského zariadenia po prerokovaní so zákonným zástupcom. 
Prihlásenie

Zabudnuté heslo

Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti

Prihlásenie

Zabudnuté heslo